Naturalna pielęgnacja

Pielęgnacja dłoni

blog-pielegnacja-dloni-sohoCosmetics

Dlaczego warto dbać o dłonie?

Stosując zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało, zapominamy jak ważna jest pielęgnacja dłoni. Dłonie wykonują większość codziennych czynności, dlatego stale narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wiatr, mróz, słońce, zmienne temperatury, detergenty, promieniowanie UV, częste mycie – to wszystko wpływa na zły wygląd i szybsze starzenie się skóry rąk.

Skóra człowieka zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej (rys. 1). W jej skład wchodz także przydatki (gruczoły potowe i łojowe oraz włosy i paznokcie), naczynia krwionośne i limfatyczne oraz zakończenia nerwowe. Powierzchnia naskórka pokryta jest płaszczem wodno-lipidowym (emulsja hydrofilowo-lipofilowa powstająca z wydzieliny gruczołów potowych (woda) oraz z wydzieliny gruczołów łojowych i frakcji lipidów naskórkowych), który spowalnia parowanie wody, zwiększa jej wchłanianie i reguluje przenikanie substancji aktywnych

rys01-blog-sohoCosmetics

Warstwa rogowa naskórka odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu skóry u człowieka. Stanowi barierę ochronną, uczestniczy w zjawisku nawilżania skóry oraz jest miejscem gromadzenia substancji tłuszczowych. Jest ona przede wszystkim warstwą ochraniającą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Skóra dłoni ma niewielką ilość gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, łatwo więc ulega wysuszeniu, traci elastyczność i szybciej się starzeje.

Jak skutecznie pielęgnować dłonie i zachować jak najdłużej ich młody wygląd?

Ważna jest codzienna pielęgnacja skóry dłoni oraz profilaktyczne zapobieganie działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Po każdym umyciu smarujemy ręce kremem! Kontakt z wodą i detergentem zaburza naturalną równowagę skóry, którą mogą wspomagać nawilżające, odżywcze kosmetyki. Niezawodne są kremy na bazie naturalnych olejów i maseł (np. masło shea, masło kakaowe, olej konopny, macerat z nagietka), które z jednej strony regenerują i nawilżają skórę, z drugiej – natłuszczają, odżywiają i tworzą naturalną warstwę ochronną.

NAGIETEK I KONOPIE

S.O.S.

2. Raz w tygodniu warto wykonać peeling dłoni. Zabieg złuszczy martwy naskórek i sprawi, że dłonie staną się miękkie i delikatne.
Po peelingu (najlepiej na noc) warto posmarować dłonie grubszą warstwą kremu, wykonać delikatny masaż i założyć bawełniane rękawiczki. Rano będziemy cieszyć się pięknymi i zadbanymi dłońmi.

3. Nie zapominajmy o ochronie dłoni zimą, przed wyjściem z domu, po uprzednim posmarowaniu rąk kremem, a także podczas prac domowych i ogrodowych.

4. Stosujmy holistyczną pielęgnację. Zbilansowana dieta i regularne picie wody, spokój ducha, stosowanie kosmetyków naturalnych. Pamiętajmy, że wygląd naszej skóry w dużej mierze zależy nie tylko od zabiegów kosmetycznych, ale od ogólnej kondycji organizmu.

Piśmiennictwo:
Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie-Claude Martini, wyd.1, 2008
Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, B.Kędzia, T.Wolski, Post Fitoter 2019; 20(1): 61-67
Farmakoterapia skóry. Cz. 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, B.Kędzia, T.Wolski, Post Fitoter 2019; 20(3): 224-228
Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii, J. Caputa, A. Nikiel-Loranc, Kosmetologia estetyczna, 2019; vol.8,4
Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, A. Zielińska, I. Nowak, Chemik 2014, 68(2),103-110

Podobne Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *