Naturalna pielęgnacja

Holistyczna pielęgnacja

Holistyczna pielęgnacja

Holistyczna pielęgnacja to zaspokojenie potrzeb ciała w sposób kompleksowy, całościowy ( słowo holistyczny pochodzi od greckiego 'holos’, co znaczy 'całość’ ). Sekretem pięknego wyglądu jest równowaga ducha i ciała, które są ze sobą ściśle powiązane i kiedy jedno z nich jest w złym stanie, drugie przestaje działać prawidłowo. Utrzymanie harmonii pomiędzy sferą fizyczną i emocjonalną zapewni nam zdrowie a także dobry wygląd i kondycję skóry.

Jak dbać o skórę holistycznie?

Starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym. Głównymi przyczynami powstawania zmarszczek są negatywne czynniki środowiskowe towarzyszące człowiekowi przez całe życie.

Życie w ciągłym biegu i stresie, zła dieta, brak snu i aktywności fizycznej, zanieczyszczenie środowiska prowadzi nie tylko do pogorszenia zdrowia ale i wyglądu skóry. Czynniki te przyczyniają się do wytwarzania zwiększonej ilości wolnych rodników, które wpływają na procesy degeneracyjne skóry i jej starzenie się.
Gdy nie zostaje zachowana równowaga pomiędzy powstawaniem wolnych rodników a ich usuwaniem z organizmu dochodzi do reakcji utleniania zwanej inaczej stresem oksydacyjnym.

Podstawą pielęgnacji skóry powinny być naturalne kosmetyki, których składniki zostały pozyskane w sposób zrównoważony,
z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dobre kosmetyki to produkty pełne substancji aktywnych, które pomagają w leczeniu takich problemów, jak suchość skóry, stany zapalne, świąd, wykazują działanie przeciwbakteryjne.
Odpowiednią bronią przeciwko fotostarzeniu się skóry są produkty zawierające substancje aktywne o udowodnionym działaniu antyoksydacyjnym, takie jak witamina E, witamina C i koenzym Q10.    SERUM DO TWARZY

Dieta, aktywność fizyczna, polifenole i endorfiny.

Jednak sama pielęgnacja i zabiegi kosmetyczne nie wystarczą. Nie pomoże nam nawet najlepszy kosmetyk gdy jesteśmy niewyspani, pijemy za mało wody, zapominamy o prawidłowej diecie i regularnej aktywności fizycznej.
Wystarczy poświęcić na aktywność fizyczną 2-3 dni w tygodniu aby cieszyć się gładszą i jędrniejszą skórą. I nie musi to być wcale bardzo intensywny wysiłek.  Spacery po lesie, joga oraz ćwiczenia fizyczne powodują wydzielanie się endorfin (hormonów szczęścia). Endorfiny zmniejszają stres i poprawiają samopoczucie a także pozytywnie wpływają na skórę.

Bardzo ważna w holistycznej pielęgnacji jest zdrowa dieta. Dieta bogata w owoce i warzywa zawierające karotenoidy i polifenole roślinne, które neutralizują działanie wolnych rodników ( m.in. winogrona, jagody, brzoskwinie, cytrusy, brokuły, jarmuż, pomidory, soja, zielona herbata) to gwarancja dobrego wyglądu skóry.

Pielęgnacja holistyczna to to systematyczność w zabiegach pielęgnacyjnych i dbaniu o siebie.

Zbilansowana dieta i regularne picie wody, spokój ducha, stosowanie kosmetyków naturalnych. Pamiętajmy, że wygląd naszej skóry w dużej mierze zależy nie tylko od zabiegów kosmetycznych, ale od ogólnej kondycji organizmu.

Fotografia autorstwa Natalii Miedziak-Skoniecznej pochodzi z projektu Ciałobrazy . Natalia w swojej pracy koncentruje się na ludzkim ciele i jego połączeniu z naturą.

Piśmiennictwo:

Kosmetologia i farmakologia skóry, Marie-Claude Martini, wyd.1, 2008
Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, B.Kędzia, T.Wolski, Post Fitoter 2019; 20(1): 61-67
Mikrobiom skóry, A. Geloen, A. Raillaan, wyd.1, 2021
Lasoterapia, K. Simonienko, wyd. 1, 2021
Stres oksydacyjny. Część I. Stres oksydacyjny jako czynnik rozwoju chorób cywilizacyjnych, S. Jopkiewicz, Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine 2018, 21(2), 48-52
Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry, A. Nowak, J. Zielonka, M. Turek, A. Klimowicz, Postępy Fitoterapii, No.2, 2014
Oxidative stress in aging human skin, M. Rinnerthaler, J. Bischof, M. Streubel, A. Tros, K. Richter, Biomolecules 5(2), 2015
Joga  – sztuka szczęścia Spokój i równowaga na codzień, D. Farhi, wyd. 2, 2020

Podobne Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *